Začal advent 2008

VÝZNAM ADVENTU - ADVENT  BY MÉL BÝT PŘEDEVŠÍM V NÁS

Adventní doba naštěstí není pouze časem horečných nákupů. Má především svůj duchovní obsah. A tím je nejen příprava na Vánoce! Vyzývá nás k setkávání se s našimi myšlenkami v našem každodenním životě a připravuje nás na dobu vánočního zastavení a přemýšlení o sobě a našich blízkých.

Myslím si, že každý by si měl určit, co je pro něj důležité - aspoň o těch Vánocích v době adventní. Kdo se v práci honí za penězi a úspěchem je určitě vnímán jako úspěšný člověk. Má super auto. Zařízený dům. Pípá mu v kapse ten nejlepší mobil. Ale na rovinu - je to důležité? Když se s námi něco stane, tak nás v práci do týdne nahradí a bude tam "nový úspěšný kolega". Tam nikomu chybět nebudeme a až odejdou naše data ze mzdové účtarny, tak si na nás ani nevzpomenou.

Ale budeme chybět těm doma. Rodině. Tam na nás budou vzpomínat dlouho. A přesto žijeme v době, která na rodinu kašle. V době, kdy si lidé cení jeden druhého podle značky na riflích a podle auta, které stojí aspoň půl mega. Honíme se za pitomostmi. A důležité věci opomíjíme. A advent je o tom, abychom si to uvědomili. Vzpomeňte si, kolik vám milých lidí už nežije a kolik jste jim toho chtěli říct. Ale nestihli jste to.

V ČR je dnes šance na dožití 73 let u mužů a 78 roků u žen (zdroj: ČSÚ, 2005). 73-ti letý člověk stráví svůj život v průměru tímto způsobem:

Spánek 25 let, práce 20 let, volný čas 10 let, doprava do školy a do práce 7 let, jídlo 6 let, nemoc 3 roky, péče o blízké 2 roky. Vidíte, že většinu času, který je nám souzen prospíme a propracujeme. A ve zbytku se honíme za hloupostmi a důležité věci nám možná uniknou... Až někoho ztratíte, tak to poznáte. Možná budete zrovna nakupovat ve slevě něco super božího, na co si už ani za měsíc nevzpomenete. Tak si pojďme aspoň během adventu jeden druhého užít! Ať zase něco nepropásneme.

 napsal: Dan
Ale co je to ADVENT?

Doba přípravy na Vánoce se nazývá "ADVENT". Toto označení pochází z latinského slova "adventus", což znamená příchod. Myslí se zde na příchod Vykupitele Ježíše Krista. Každoročním prožíváním adventu a slavením adventní liturgie církev zpřítomňuje očekávání starozákonních proroků, kteří připravovali lidstvo na příchod Mesiáše. Tím, že se lidé vžívají do atmosféry této dlouhé přípravy na první příchod Vykupitele, oživují zároveň touhu po jeho druhém příchodu na konci časů, ale rovněž do svého vlastního života.

První začátky slavení adventu se objevují v jižní Galii a ve Španělsku koncem 4. století. Od 12. do 13. století se stal advent začátkem nového liturgického roku, který do té doby začínal Vánocemi.

27.12.2008 11:33:25
tjcerneves
Nalezenci.cz - naděje pro všechny miláčky
Stránky obecního úřadu obce Černěves.

drogy-info.cz
Teď je čas darovat krev
TJ Černěves byla založena v roce 1993.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one