Známé koledy a jejich původ

Známé koledy a jejich původ - obrázek

Známé koledy a jejich původ - obrázek

Původ nejznámějších koled

Naše historicky doložené koledy sahají až do doby předhusitské. Zajímavé je, že nemají ani náhodou lidový původ, jde o písně, které byly napsány pro účely Vánoc. Jako třeba Narodil se Kristus pán. Počátky této písně bychom našli ve 13.století a ona sama se stala symbolem vánoční melodiky.
Naše nejkrásnější české koledy vznikly v době pobělohorské, tedy v době takzvaného temna. Je jasné, že žádné "temno" nikdy nebylo, v době baroka dosahovala produkce knih v češtině počtů, o kterém se dříve nikomu ani nesnilo. Ale proč věřit faktům, když se to tak hezky poslouchá, jak Češi "úúúúpěli" pod Habsburky. Tehdy vznikly koledy jako Nesem Vám noviny nebo Půjdem spolu do Betléma.


Ze zahraničních koled, které jsme převzali je asi nejslavnější Tichá noc.
Krátce před vánočními svátky roku 1818 se v jednom rakouském městečku porouchaly varhany a bylo zřejmé, že se je do Štědrého dne nepodaří opravit. ”Jaká to bude bez varhan půlnoční”, zoufal si pomocník tamního faráře Joseph Franz Mohr. Na něm bylo, aby vymyslel náhradní hudební program, který by zaujal místní farníky. 24.prosince 1818 text dodaný J.F.Mohrem zhudebnil varhaník kostela Franz Xaver Gruber a večer tedy poprvé zazněla Tichá noc ještě pod názvem Píseň z nebes. Nutno podotknout, že jí vesničané zprvu nepřijali vlídně. Hudební doprovod byla kytara a farníky, zvyklé a natěšené na známé koledy a varhany, neuspokojila. Zdálo se, že jde o brak, který už nikdo nikdy neuslyší. Na Tichou noc se začalo zapomínat. Po nějakém čase se Tichá noc dostala do Ameriky, kde se stala nedílnou součástí tamních Vánoc. Byla prý přeložena do 45 jazyků, včetně arabštiny a hindštiny.
Legendární Jingle Bells (Rolničky) složil někdy okolo roku 1850 jistý J.S. Piermont - učitel nedělní školy.


20.12.2008 12:43:36
tjcerneves
Nalezenci.cz - naděje pro všechny miláčky
Stránky obecního úřadu obce Černěves.

drogy-info.cz
Teď je čas darovat krev
TJ Černěves byla založena v roce 1993.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one