Drakiáda se konala v Černěvsi na hřišti U Louže v sobotu 4. října.

Soutěžilo se ve třech kategoriích - předškolní děti, školní děti a dospělí.

Komise 3 členná  přidělovala body od 1 do 10. Startovalo 16 dětí v 1.kategorii, 8 dětí v 2. a 10 dospělých. Nebyl vítr a tak se soutěžilo komu se vznese při přeběhu hřiště drak a udrží se celou dobu ve vzduchu. Také se hodnotil umělecký dojem jak letu draka, tak běhu a kreací soutěžícího. 1.-3. místo v každé kategorii dostalo opravdové medaile. Zlato, stříbro, bronz a taky něco sladkého. Sladkosti dostali i všichni ostatní.


Vítězové 1. kategorie

1.místo Jiříček Hartman

2. místo Jeníček Durynk

3. místo Johanka Eli Šebková.

2.kategorie

1. místo Anička Krejčí

2. místo Mareček Domský

3. místo Karolínka „Pražáková“

3. kategorie dospělí

 1. místo Radek Šebek

2. Vlasta Šup

3. pan Maťák

Dále soutěž o nejvydařenějšího draka z vlastní výroby – vítěz Anička Krejčí –  tříkomorový s křídly.

Bylo pivo, svařák, limo, vuřty a klobásy s možností opékání na ohni. K večeru začalo trochu foukat a tak došlo i na létání draků. Zdařilá akce končila za soumraku asi ve 20 hodin.

Drakiáda v Černěvsi, říjen 2008.
Fotky digifotak do 25.10.2008 276.jpg
Snímek 158.jpg
Snímek 156.jpg
Snímek 157.jpg
Snímek 160.jpg
Snímek 155.jpg
Snímek 149.jpg
Snímek 159.jpg
Snímek 144.jpg
Snímek 145.jpg
Snímek 134.jpg
Návod na stavbu draka - obrázek

Návod na stavbu draka - obrázek

A080929_LIS_DRAK_DIAMANT.PDF  951.74kB
Návod na stavbu "klasického" draka.
HIstorie pouštění draků - obrázek

HIstorie pouštění draků - obrázek

Pouštění draků


V našich končinách patří pouštění papírových draků již mnoho let mezi velmi oblíbené zábavy malých i velkých.
Draků existují různé tvary a typy, odlišné velikostí, názvem, způsobem výroby a použitým materiálem.
V dnešní době rozlišujeme draky hlavně podle tvaru na plošné a krabicové a podle využití na rekreační a závodní. Ty závodní pak dále na draky akrobatické a bojové.
Plošní draci jsou různých plošných geometrických tvarů a mají ocas. Mezi nejznámější tvary plošných draků patří kosočtvercové (tzv. psaníčka) a trojúhelníkové.
Krabicový draci jsou trojrozměrní, dokážou létat ve velmi vysoké výšce a vyznačují se výjimečnou aerodynamickou rovnováhou.
Akrobatičtí draci jsou schopni udělat ve vzduchu velmi mnoho akrobatických kousků. Mají dlouhý ocas, který doslova opisuje dráhu letu draka po obloze.
Bojový draci jsou zas ti, kteří mají jen jedno vlečné lanko a vyznačují se velmi velkou rychlostí pohybu. Úkolem je chytit lanko soupeřova draka a stáhnout ho na zem. Velké dračí bitvy se konají v Japonsku, kdy každý takový drak má určitou část šňůry polepenou lepidlem, mletým sklem a pískem. Každý se snaží svého draka řídit tak, aby přeřezal šňůru soupeřova draka.

Konávají se ale i jiné soutěže, např. který drak dolétne výš, o nejmenšího, největšího nebo nejstaršího draka, popřípadě i nejhezčího či nejoriginálnějšího.

My v Černěvsi si zvolíme ty nejkrásnější draky a odměníme vítěze.

Nejvýše dolétl drak u našich sousedů. V roce 1919 bylo německými příznivci puštěna sestava osmi propojených draků, kteří vystoupali do závratné výšky 9740 m.

Skutečný původ však mají draci v Číně asi před 2200 lety. Odtud pronikly do Japonska, kde je začali stavět o 1000 let později.

Rituál nebo zábava

ASIE

Stavba a pouštění draků má v asijských zemích mimo jiné rituální smysl.

Například Japonci pouštějí draky i proto, aby zajistili svým dětem dobré zdraví. Draci v Asii měly, především v minulosti, dokonce pracovní užití. Nad rýžovými poli totiž plnily roli strašáků ptáků. Historie zmiňuje dokonce i případy, kdy je použili vojáci.

EVROPA

V Evropě však draci sloužily a slouží pouze pro zábavu.  A dokud se zhruba před 30 lety nezačaly vyrábět komerčně z igelitu, šlo o zábavu docela náročnou. Jeden večer totiž mužská část rodiny slepila kostru, další večer ji potáhla papírem a teprve třetí den se na potah malovalo.

Nalezenci.cz - naděje pro všechny miláčky
Stránky obecního úřadu obce Černěves.

drogy-info.cz
Teď je čas darovat krev
TJ Černěves byla založena v roce 1993.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one