Historie pouštění draků

HIstorie pouštění draků - obrázek

HIstorie pouštění draků - obrázek

Pouštění draků


V našich končinách patří pouštění papírových draků již mnoho let mezi velmi oblíbené zábavy malých i velkých.
Draků existují různé tvary a typy, odlišné velikostí, názvem, způsobem výroby a použitým materiálem.
V dnešní době rozlišujeme draky hlavně podle tvaru na plošné a krabicové a podle využití na rekreační a závodní. Ty závodní pak dále na draky akrobatické a bojové.
Plošní draci jsou různých plošných geometrických tvarů a mají ocas. Mezi nejznámější tvary plošných draků patří kosočtvercové (tzv. psaníčka) a trojúhelníkové.
Krabicový draci jsou trojrozměrní, dokážou létat ve velmi vysoké výšce a vyznačují se výjimečnou aerodynamickou rovnováhou.
Akrobatičtí draci jsou schopni udělat ve vzduchu velmi mnoho akrobatických kousků. Mají dlouhý ocas, který doslova opisuje dráhu letu draka po obloze.
Bojový draci jsou zas ti, kteří mají jen jedno vlečné lanko a vyznačují se velmi velkou rychlostí pohybu. Úkolem je chytit lanko soupeřova draka a stáhnout ho na zem. Velké dračí bitvy se konají v Japonsku, kdy každý takový drak má určitou část šňůry polepenou lepidlem, mletým sklem a pískem. Každý se snaží svého draka řídit tak, aby přeřezal šňůru soupeřova draka.

Konávají se ale i jiné soutěže, např. který drak dolétne výš, o nejmenšího, největšího nebo nejstaršího draka, popřípadě i nejhezčího či nejoriginálnějšího.

My v Černěvsi si zvolíme ty nejkrásnější draky a odměníme vítěze.

Nejvýše dolétl drak u našich sousedů. V roce 1919 bylo německými příznivci puštěna sestava osmi propojených draků, kteří vystoupali do závratné výšky 9740 m.

Skutečný původ však mají draci v Číně asi před 2200 lety. Odtud pronikly do Japonska, kde je začali stavět o 1000 let později.

Rituál nebo zábava

ASIE

Stavba a pouštění draků má v asijských zemích mimo jiné rituální smysl.

Například Japonci pouštějí draky i proto, aby zajistili svým dětem dobré zdraví. Draci v Asii měly, především v minulosti, dokonce pracovní užití. Nad rýžovými poli totiž plnily roli strašáků ptáků. Historie zmiňuje dokonce i případy, kdy je použili vojáci.

EVROPA

V Evropě však draci sloužily a slouží pouze pro zábavu.  A dokud se zhruba před 30 lety nezačaly vyrábět komerčně z igelitu, šlo o zábavu docela náročnou. Jeden večer totiž mužská část rodiny slepila kostru, další večer ji potáhla papírem a teprve třetí den se na potah malovalo.

20.09.2008 08:44:12
tjcerneves
Nalezenci.cz - naděje pro všechny miláčky
Stránky obecního úřadu obce Černěves.

drogy-info.cz
Teď je čas darovat krev
TJ Černěves byla založena v roce 1993.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one