Čarodějnice - obrázek

Čarodějnice - obrázek

Tradice pálení čarodějnic. Dodnes živá tradice, odehrává se na návsi, spojuje se s opékáním klobás a vuřtů (my vyslovujeme buřt!).

Naši předkové - hlavně v německy hovořících oblastech Česka - věřili, že se během filipojakubské noci na prvního května čarodějnice slétají na kopcích a tam provozují spolu se silami temnot nečisté orgie.


Čarodějným dopravním prostředkem bylo samozřejmě populární koště, které z garáží opět vytáhl Harry Potter a pomohl "košťomobilce" NIMBUS k ohromným růstům prodeje.

Do vzduchu se na koštěti nedostanete jen tak, musíte si připravit magickou mast a tou si natřít tělo, zejména oblast podpaždí, krku a břicha (tedy místa, kde jsou soustředěny mízní uzliny). Tato mast je pak palivem pro provoz košťat. Recept z knihy Magia Naturalis z roku 1560 uvádí, že tato mast se skládá z tuku nevinného hocha, aloe, oměje, durmanu, rulíku, topolového listu a kadidla. No, sežeňte dnes nevinného hocha...


Proti čarodějnicím se vrcholky kopců blokovaly účelově pálenými ohni, protože zákazy zastavení a přistávání nefungovaly. Ohně měly osvětlit co největší část krajiny a tím čarodějnicím překazit jejich plány. Kdyby snad nějaká čarodějnice na kopci u ohně přece jen přistála, mohla být okamžitě v ohni upálena - nešlo o trestný, ale záslužný čin; z toho také pochází dnešní tradice "pálení čarodejnic". Bylo také zvykem, skákat přes žhavé uhlíky a tropit co největší hluk - čarodějnice se křiku a povyku bály a nepřiblížily se.


Dnes v Černěvsi pálíme čarodějnice na návsi, protože nechceme, aby tam parkovaly svá košťata - blokovaly by místa před hospodou. S tropením křiku, hluku a povyku to občas bereme vážně.

Pálení čarodějnic zdar!

04.04.2008 09:58:41
tjcerneves
Nalezenci.cz - naděje pro všechny miláčky
Stránky obecního úřadu obce Černěves.

drogy-info.cz
Teď je čas darovat krev
TJ Černěves byla založena v roce 1993.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one