Viděli jste PYŠNOU PRINCEZNU???

...hluboko v lese čoudí milíř z drnů a hlíny, okolo něho se pachtí ukoptěný uhlíř, v houští se spokojeně pošťuchují medvědi a na scénu vbíhá Pyšná princezna se zahradníkem alias králem Miroslavem...

No tak, abychom to zkrátili, princeznu Krasomilu ani krále u nás nenajdete, na medvědy také nenarazíte, nebojte.V Černěvsi se bude stavět milíř. Přijďte se podívat! Dne 13. června 2009.


Plakát - akce "Milíř 2009" - obrázek

Plakát - akce "Milíř 2009" - obrázek

Pozvánka na stavbu milíře v Černěvsi

Pozvánka na stavbu milíře v Černěvsi

Uprostřed je postavena silná tyč nebo svazek tyčí ("král"), výšky cca 3 m. Kolem je postavena podlaha o průmeru několika metrů. Těsně kolem krále je navršeno klestí a jiný snadno hořlavý materiál. Pak následují vrstvy silných, na výšku postavených kusů dřeva, opřené o krále a pak o sebe. Tak vznikne plochá hromada. Ta je zakryta vrstvou chvojí, na které pak spočívá nejsvrchnější vrstva vlhké těsnicí směsi hlíny, popela a mouru.

Zajímavý je i původ slova milíř. Toto slovo totiž souvisí s latinskou číslovkou mílie, tj. tisíc, která naznačuje, že se milíř skládá z "tisíce" polen.
Od  "pálení" uhlí bylo odvozeno i slovo palivo.

Hromadné používání dřevěného uhlí končí v 18. století. Zajímavé je, že v té době činila zalesněná plocha českého území přes 20% rozlohy země, nyní je to přes 30%.
Lidé se původně báli dolovaným uhlím topit a když chtěl stát pomoci chudým lidem a začal v roce 1759 rozdělovat černé uhlí zdarma, tak se z připravených 4000 centů rozdalo jen 86 centů uhlí, ostatní zbylo, nikdo to nechtěl.

V Brdech se dřevěné uhlí pálilo až do počátku minulého století.
Nalezenci.cz - naděje pro všechny miláčky
Stránky obecního úřadu obce Černěves.

drogy-info.cz
Teď je čas darovat krev
TJ Černěves byla založena v roce 1993.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one