Ke sportům, které jsou v České republice nejoblíbenější, patří lední hokej. Bohužel právě pro svou obrovskou popularitu byl v období komunistické totality tehdejším režimem nejvíce zneužívaný.

První zmínka o tomto sportu se u nás objevuje v roce 1894. První ohlášený zápas se však konal až 6. 1. 1901 a od té doby už obliba tohoto sportu jen stoupala, stejně jako kvalita českých hokejistů.

První skutečná sláva přišla v roce 1947, tehdy totiž národní reprezentace poprvé vybojovala titul mistrů světa. Tento titul putoval k českým (dříve československým) hokejistům jedenáctkrát.

Podruhé hned v roce 1949 ve Stockholmu. Doma byli naši hokejisté pak vítáni jako největší hrdinové.

O rok později měli obhajovat titul šampionů v Londýně. Na ruzyňském letišti v Praze 11. března 1950 byl ale hokejistům v poslední chvíli zakázán odlet. O pár dní později Státní veřejná bezpečnost všechny členy hokejového týmu zatkla. Komunističtí pohlaváři se obávali, že hráči kvůli houstnoucí atmosféře v totalitním Československu emigrují, stejně jako to před nimi udělal jejich kolega Jaroslav Drobný (který se v emigraci přeorientoval na tenis a vyhrál v roce 1954 Wimbledon.) nebo mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová. Další odchod elitních sportovců by potvrdil, že nově nastolený režim nemá takovou oporu, s jakou se navenek prezentoval. 

Pro stranický zájem neváhali tehdejší politici zorganizovat s nevinnými hokejisty obludný monstrproces. Po několikaměsíčním fyzickém i psychickém týrání bylo odsouzeno 11 hokejistů na dobu od 8 měsíců do 15 let. Prezident Zápotocký sice udělil v roce 1955 všem hokejistům milost, ale jejich zdraví podlomené prací v uranových dolech či těžkým žalářem jim již nikdo nemohl nahradit.

V sedmdesátých letech dvacátého století nastalo pro československý hokej úspěšné období. V roce 1972 byl šampionát v Praze a trofej pro mistry světa zůstala po 23 letech v Československu. Po čtyřech letech vyhrál národní tým mistrovství v Polsku, rok poté v Rakousku. Jedním z hráčů tehdy úspěšného týmu byl i Ivan Hlinka, který v roce 1998 stál jako trenér u dosud asi největšího úspěchu českého ledního hokeje – vítězství na zimních OH v Naganu. Poslední mistrovský titul československé reprezentace vybojovali hokejisté v roce 1985 opět v Praze.

Po rozpadu Československé federace pak reprezentanti České republiky vyhráli dalších pět mistrovských titulů v letech 1996, 1999, 2000, 2001 a 2005, a to v Norsku, Rusku, Německu a dvakrát v Rakousku.

Mnoho českých hokejistů se řadí mezi světové špičky v americké NHL. Z nich je v současné době nejslavnější Jaromír Jágr, Dominik Hašek či útočník Patrik Eliáš.

Nalezenci.cz - naděje pro všechny miláčky
Stránky obecního úřadu obce Černěves.

drogy-info.cz
Teď je čas darovat krev
TJ Černěves byla založena v roce 1993.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one